AntresoleMagazynowe Wytrzymalosc Nosnosc Posadzki 1000x750px

Wymagania dotyczące posadzki dla postawienia podestu magazynowego

Zarządzanie przestrzenią magazynową jest wyzwaniem, a skuteczne wykorzystanie dostępnego miejsca ma kluczowe znaczenie dla efektywności operacyjnej. Jednym z popularnych rozwiązań zwiększających pojemność magazynu jest postawienie podestu magazynowego. Jednak aby to zrealizować, konieczne jest spełnienie pewnych wymagań, zwłaszcza jeśli chodzi o posadzkę. W tym artykule przyjrzymy się kluczowym aspektom, które należy rozważyć w kontekście posadzki dla instalacji podestu magazynowego.

Wytrzymałość i nośność posadzki

Posadzka pod podestem magazynowym musi być wyjątkowo wytrzymała, aby sprostać obciążeniom wynikającym z przechowywania ładunków na podwójnym poziomie. Przemyślane obliczenia dotyczące nośności posadzki są kluczowe, uwzględniając nie tylko obciążenia statyczne, ale także dynamiczne, takie jak ruch wózków widłowych. O tym jak prawidłowo obliczyć nośność podestu magazynowego przeczytacie tutaj: Jak dobrać prawidłowo nośność pomostu magazynowego? Jak dobrać prawidłowo nośność pomostu magazynowego?

Płaskość i poziom

Posadzka powinna być idealnie płaska i pozioma, aby umożliwić stabilne postawienie podestu magazynowego. Nierówności mogą wpływać na stabilność konstrukcji podestu, co stanowi potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa i trwałości.

Odporność na ścieranie i uszkodzenia

W magazynie, gdzie ruch wózków widłowych jest intensywny, posadzka pod podestem musi być odpor­na na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne. Materiał posadzki powinien utrzymać swoją trwałość, nawet w warunkach intensywnego użytkowania.

Antypoślizgowe powłoki

Bezpieczeństwo pracowników to priorytet. Dlatego posadzka powinna być wyposażona w antypoślizgową powłokę, szczególnie tam, gdzie zachodzi ryzyko ślizgania się na mokrej lub oleistej powierzchni. To zabezpieczenie redukuje ryzyko wypadków i poprawia ogólną bezpieczeństwo na poziomie magazynu.

Tolerancja na wibracje

Wibracje generowane przez ruch wózków widłowych mogą wpłynąć na stabilność konstrukcji podestu magazynowego. Dlatego ważne jest, aby posadzka miała odpowiednią tolerancję na wibracje, eliminując ryzyko uszkodzeń czy utraty stabilności.

 

Poniżej zebraliśmy podstawowe wytyczne dotyczące posadzki w miejscu użytkowania instalacji podestowej:

Posadzka powinna być wykonana w klasie B25, oraz zgodna z normą DIN 18202 określającą maksymalne odchyłki w pionie względem najwyższego punktu.

Odległość punktów pomiarowych do 0,1 m do 1 m do 4 m do 10 m do 15 m
Dopuszczalne odchyłki - 2 mm - 4 mm - 10 mm - 12 mm - 15 mm

Oszacowanie nośności konstrukcji posadzki pod kątem obciążenia regałami leży po stronie inwestora.

Posadzka powinna zapewnić możliwość kotwienia na głębokość 150mm. Plan kotwienia pozwala zoptymalizować projekt posadzki, uwzględniając umiejscowienie dylatacji oraz ewentualnych kolizji kotew ze zbrojeniem oraz instalacjami elektrycznymi, gazowymi, wodnymi itp.
Posadzka w dniu rozpoczęcia montażu powinna być sucha i gotowa do obciążenia oraz odpowiednio oświetlona.

 

A co jeżeli posadzka, na której chcemy zainstalować podest magazynowy ma niewystarczającą nośność? O tym w kolejnym artykule.