Nosnosc antresoli magazynowych3

najważniejsze jest bezpieczeństwo!

Jak dobrać prawidłowo nośność pomostu magazynowego?

Nośność na m2 powierzchni antresoli magazynowej jest jednym z podstawowych parametrów, niezbędnych do zaprojektowania bezpiecznej konstrukcji podestu.

Jak ją obliczyć? Co wziąć pod uwagę?

Decydując się na montaż podestu magazynowego w pierwszej kolejności musimy odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań:

  • czy nośność oraz jakość posadzki magazynu jest odpowiednia do instalacji antresoli magazynowej?
  • jaką powinniśmy dobrać nośność poszczególnych poziomów podestu, aby składowanie towarów w naszym magazynie przemysłowym było bezpieczne?

W obecnych czasach większość nowoczesnych posadzek jest odpowiednio przygotowana do instalacji podestów przemysłowych, natomiast kluczowe znaczenie w projektowaniu ma określenie wymaganej nośności, która determinuje rozkład i rodzaj konstrukcji, użycie odpowiednich słupów, belek i podłóg podestu. Przywiązujemy bardzo dużą wagę do bezpieczeństwa, dlatego nasze konstrukcje projektujemy zgodnie z normami Europejskiej Federacji Magazynowania (FEM), które bardzo precyzyjnie określają współczynniki bezpieczeństwa oraz naddatki materiałowe.

Jakie więc czynniki powinniśmy wziąć pod uwagę określając nośność podestu magazynowego?

Co będzie składowane?

Palety, kartony, ładunki luzem, regały? Przykładowo: przy małym regale o wymiarze półki 500x1000 mm, 100 kg / 1 półka i 5 półkach mamy już bardzo duże obciążenie ok. 1000 kg / m2.

  • Ile osób będzie pracować na antresoli magazynowej?
  • Czy na podeście będzie odbywać się kompletacja zamówień?
  • Czy będą to pomieszczenia biurowe,

a może szatnie dla pracowników?

 

Czy po podeście magazynowym będzie jeździć wózek widłowy tzw. paleciak?

Waga wózka może mieć duże znaczenie dla nośności antresoli magazynowej, dlatego przy wyborze wózka do realizowania zadań na konstrukcjach jedno- czy wielopoziomowych musimy zwrócić szczególną uwagę na jego wagę.

Tak zwany paleciak ręczny waży niewiele, bo ok. 40 kg, aczkolwiek już wyposażony w długie widły może ważyć ok. 100 kg. Z kolei małe paleciaki elektryczne ( ręczne wózki magazynowe ) mogą ważyć od 130 do 350 kg (waga bez baterii). Nośność podestu magazynowego można zaprojektować również tak, aby jeździły po nich nie tylko ręczne wózki paletowe, lecz także elektryczne wózki podnośnikowe (np. PSE15L-C ręczny wózek magazynowy, Elektryczny, 1500 kg).

Czy na pomoście będą znajdować się inne elementy wyposażenia magazynu?

(regały, szafy, maszyny pakujące, wagi, stoły do kompletacji, przenośniki rolkowe)

Wszystkie wymienione elementy wpływają w istotny sposób na nośność i wytrzymałość pomostu magazynowego i powinny zostać uwzględnione w pracy projektowej. Nasi eksperci pomogą Ci w tym – nie wahaj się – mamy duże doświadczenie, a nasze antresole magazynowe projektujemy w zakresie obciążenia nawet do 4.000 kg/m2.