Napisz do nas
Zadzwoń
Wykorzystanie wielopoziomowych podestów roboczych pozwala firmie na zwiększenie powierzchni użytkowej hali magazynowej stosunkowo niskim kosztem, bez konieczności rozbudowy magazynu. Wyróżniają je szerokie możliwości zagospodarowania wolnej przestrzeni i zaadoptowania jej pod składowanie zróżnicowanych produktów oraz możliwość łatwej adaptacji i rozbudowy dla przyszłych wymagań. Dodatkowa powierzchnia, uzyskana poprzez nadbudowę gwarantuje szybki zwrot nakładów inwestycyjnych.
Dobrze zaprojektowany podest magazynowy powinien gwarantować wysoki poziom bezpieczeństwa zarówno ludzi pracujących w magazynie, jak i towaru składowanego na regałach i podestach magazynowych. Bezpieczny magazyn to podstawa sprawnego działania całej logistyki, którego celem powinno być wyeliminowanie możliwych wypadków praktycznie do zera.
Punktem wyjściowym powinien być już sam etap projektowania, a co się z tym wiąże kwestia wyboru firmy, która dzięki swojemu doświadczeniu i know-how będzie w stanie zaproponować bezpieczną konstrukcję odpowiadającą oczekiwaniom klienta.
Podstawą jest odpowiedniej jakości materiał wejściowy o wymaganych parametrach wytrzymałościowych. Każdy element antresoli magazynowej powinien zapewniać pewne i stabilne osadzenie całej konstrukcji – słupy, belki, wzmocnienia konstrukcji w postaci stężeń. Każda rama tworzona jest przez dwa słupy usztywnione przez przykręcone profile poziome (horyzontalne) i skośne (diagonalne). Te elementy poziome i skośne skręcone są ze słupami, dzięki czemu nadają ramie sztywność – odporność na skręcanie. Ważne jest również zastosowanie odpowiednich głowic wieńczących, stóp, kotew, bezpiecznych schodów, bramek oraz barierek.
Kolejną i nie mniej ważną kwestią jest wprowadzenie odpowiednich procedur kontroli, zgłaszania i napraw pojawiających się usterek. Regularna kontrola i konserwacja podestów magazynowych minimalizuje ryzyko wypadków spowodowanych niewłaściwą eksploatacją antresol magazynowych.
Regularne przeglądy podestów mogą znacznie ograniczyć liczbę oraz skutki ewentualnych wypadków, zapewniając utrzymanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa w magazynie. Kluczowe jest dostrzeżenie tych zagrożeń odpowiednio wcześnie, aby zapewnić bezpieczeństwo zarówno pracownikom, jak i uniknąć dużych strat materiałowych.
Wszelkie instalacje powinny być regularnie kontrolowane. Rekomendujemy, aby w każdym magazynie została wyznaczona osoba odpowiedzialna za okresowe kontrole instalacji podestowych. Należy również określić procedury, które zapewnią wykonanie odpowiednich czynności zabezpieczających w przypadku wystąpienia jakichkolwiek nieprawidłowości. Osoba ta powinna przechowywać raporty z wszelkich przeprowadzanych kontroli i konserwacji podestów.
Ważne, aby na bieżąco zgłaszać awarie i prowadzić dziennik uszkodzeń oraz kontroli bieżących.
Kontrole te powinny być przeprowadzane przez personel obsługujący regały podczas codziennej pracy. W przypadku zauważenia uszkodzenia mechanicznego konstrukcji podestu należy to natychmiast zgłosić do osoby odpowiedzialnej za bezpieczeństwo w magazynie.
Jest to kontrola polegająca na wzrokowym sprawdzeniu konstrukcji podestu od poziomu posadzki przez ich całą wysokość. Kontrola ta powinna być przeprowadzana przez osobę odpowiedzialną za bezpieczeństwo.
Kontrola ta powinna wykryć wszelkiego typu uszkodzenia konstrukcji antresoli magazynowej, zaklasyfikowane do grupy ryzyka czerwonej i pomarańczowej, tzn. mechaniczne wgniecenia słupów, belek i stężeń.
Kontrola ta jest przeprowadzana w podobny sposób co kontrola cotygodniowa. Szczególną uwagę powinno zwrócić się na równomierne obciążenie antresoli magazynowej oraz kontrolę składowanego towaru, aby uniknąć przeciążeń podestu. Kontrola ta obejmuje:
Kontrola powinna zostać przeprowadzona przez wyspecjalizowanych fachowców, którzy mają odpowiednią wiedzę i uprawnienia do oceny stanu technicznego instalacji podestowych. Zakres czynności powinien obejmować:
Bezpieczny magazyn to wiele działań i procedur minimalizujących ryzyko wypadków. Zastosowanie powyższych środków zapobiegawczych w postaci szkoleń pracowników, opracowania procedur kontroli oraz zgłaszania usterek powinno być jednym z głównych celów zarządzania magazynem. Regularne przeglądy stanu podestów magazynowych i wczesne wykrycie uszkodzeń to brak utrudnień w pracy magazynu, ograniczenie ryzyka wypadków i strat materiałowych, a także wydłużenie czasu eksploatacji podestów magazynowych.