Antresola magazynowa akcesoria

schody, windy, barierki, bramki

Wyposażenie dodatkowe podestu magazynowego

Podstawowymi elementami konstrukcyjnymi antresoli magazynowej są słupy, belki główne, belki poprzeczne, stężenia wzmacniające konstrukcję oraz podłoga podestu. Każdy z tych elementów ma olbrzymie znaczenie, decydujące o wytrzymałości, nośności i bezpieczeństwie użytkowanej antresoli.

Elementami, które dopełniają funkcjonalności podestu magazynowego, często wymagane prawem i regulowane określonymi normami, są akcesoria dodatkowe, takiej jak schody czy windy, barierki ochronne oraz bramki, służące do transportu ładunku pomiędzy piętrami podestu. To one zapewniają pełne bezpieczeństwo i płynną obsługę podestów magazynowych.

Schody

Tak wydawałoby się, banalna rzecz jak schody również podlega normom bezpieczeństwa i wymogom w zależności m.in. od ilości osób pracujących na antresoli. Podstawowe wymagania dotyczące schodów na antresoli magazynowej obejmują takie kwestie jak: kąt nachylenia schodów, wysokość i szerokość stopni, wysokość poręczy, rodzaj materiału i wytrzymałość konstrukcji. Ważne jest, aby zapewnić łatwy i bezpieczny dostęp do antresoli magazynowej dla pracowników, a także dostosować schody do potrzeb i wymagań konkretnego magazynu.

Najczęściej stosowany kąt nachylenia schodów to 34 st., aczkolwiek realizowaliśmy również schody drabinowe o kącie nachylenia 60 st. Wymagane wysokości stopnia wpływają np. na maksymalny poziom antresoli (przy schodach jednobiegowych). I tak, jeżeli na antresoli pracuje do 10 osób, wysokość stopnia powinna wynosić 190 mm, przy maksymalnej ilości 17 stopni w jednym biegu. Daje to maksymalną wysokość podestu na poziomie 3230mm. W przypadku większej ilości osób wysokość stopnia wynosi 175mm, a więc możemy osiągnąć maksymalną wysokość na poziomie 2975mm. Normy przewidują również określoną szerokość schodów, która również uzależniona jest od ilości osób przebywających na antresoli.

Windy

Alternatywą dla schodów na antresoli są windy osobowo-towarowe. Mogą być wykorzystywane pomocniczo w procesie transportu wewnętrznego, umożliwiając szybszy i łatwiejszy transport osób oraz towarów na różne poziomy magazynu. W zależności od typu mogą być instalowane w wersji z podszybiem lub bez, w wersji przelotowej lub nieprzelotowej.

Barierki (balustrady)

Jak są schody, to muszą być barierki. Barierki montuje się także na krawędziach podestów, aby zapobiec przypadkowemu spadnięciu z wysokości. Podstawowe zasady przy projektowaniu barierek uwzględniające bezpieczeństwo i ergonomię pracy to m.in.:

  • wysokość - minimum 1100 mm
  • poprzeczka pośrednia w połowie wysokości
  • krawężnik zabezpieczający o wysokości min. 150 mm
  • montaż i konstrukcja – bariery powinny być zamontowane w sposób trwały i stabilny, a elementy mocujące powinny być wytrzymałe i odporne na przeciążenia (konstrukcja przenosząca siły poziome określone w Polskich Normach)
  • widoczność – to także istotny parametr. W przypadku awarii czy wypadku odpowiedni kolor i oznakowanie ułatwia jej zlokalizowanie i zidentyfikowanie. Najczęściej stosuje się kolor czerwony lub żółty. W przypadku stosowania barier zabezpieczających przed ruchem wózków, należy stosować sygnalizację optyczną, taką jak kolory oznaczające ścieżki dla wózków.

Bramki

Równie istotnym elementem wyposażenia dodatkowego podestu magazynowego są bramki do załadunku palet. Najczęściej stosuje się wnęki na paletę z łańcuchem, bramy skrzydłowe z samozamykającymi się drzwiami i bramy kołyskowe. Te ostatnie zapewniają najbardziej bezpieczny proces przeładunku palety pomiędzy piętrami podestu, bez narażania obsługujących osób na wypadnięcie z antresoli magazynowej.

Oczywiście powyższe nie wyczerpują tematu wyposażenia dodatkowego antresol magazynowych. Temat jest bardzo szeroki i na pewno warto przyjrzeć się bliżej chociażby takim elementom jak oświetlenie czy systemy przeciwpożarowe (tryskacze czy systemy oddymiania), ale ten temat omówimy szerzej w kolejnych wpisach – zapraszamy do śledzenia!